Stolik jak nowy

 

Któż nie lubi mieć coś nowego i ładnego w swoim otoczeniu. Stare meble się znudziły, brak pieniędzy na nowe . To czas najwyższy, by wziąć sprawy w swoje ręce. 

20151114_103409

 

Mamy niemodny stolik, może i znienawidzony już. To na co czekać…. Zabieramy się do roboty.

Satysfakcja ogromna i jeszcze zachwyt najbliższych, że my sami takie dzieło stworzyliśmy. Nie potrzeba wielkich nakładów.

Potrzebujemy :

 • puszka farby białej  akrylowej  do drewna ( ok  1l )
 •  puszka farby kolorowej – użyłam koloru cafe latte – akrylowej do drewna  ( 0,25 do  0,5 l )
 • lakier bezbarwny do drewna (0,25 – 0,5l )
 • papier ścierny do drewna o drobnej ziarnistości ( używam  o gradacji od 120 do 180)
 • szablon ( gotowy lub tworzymy sami )
 • pędzel  ( 2 szt –  do farby i do lakieru ) lub wałeczek do malowania, gąbeczka
 • niepotrzebny spodek, talerz albo inne naczynie do nalania farby
 • woda, płyn do odtłuszczenia  stolika ( np. do naczyń )
 • kilka szmatek
 • coś do zabezpieczenia podłogi : stare prześcieradło, karton, gazety, folia ( do wyboru, co akurat macie pod ręką)
 • słoiczek lub inne naczynie z wodą do odłożenia pędzli
 • fartuszek lub ubranie robocze ( jakieś mało wizytowe, bo to  na pewno będzie miało po naszym tworzeniu  ciapki)

Nie używałam żadnego gruntu. Malowałam farbami marki Dekoral akrylowymi do drewna i metalu. Użyłam do zabezpieczenia lakieru bezbarwnego firmy ALTAX do wnętrz.

Zaczynamy od sprawdzenia naszego mebla, czy nie ma ubytków. Jeżeli takowe są, uzupełniamy. Oczyszczamy z zabrudzeń i odtłuszczamy nasz stary stolik.  Po prostu , myjemy go, osuszamy. Na pewno w głowie mamy już wizję nowego wyglądu, kolorów, wzorów.  To zabieramy się do naszego dzieła. W zależności czy chcemy mieć idealną powierzchnię czy lubimy efekt malowania pędzlem, wybieramy wałeczek lub pędzel. Lubię ten ostatni.

20151111_104418

Stolik malowałam białą farbą dwukrotnie dla uzyskania efektu, który widzicie na zdjęciu. Oczywiście po nałożeniu 1 warstwy odczekałam do wyschnięcia. Farba Dekoral schnie szybko i nie śmierdzi podczas malowania.  Efekt schnięcia przyspieszam suszarką do włosów, albo włączam termowentylator ( farelka, grzejnik).  Gdy uznamy, że zadowala nas wygląd i nigdzie już nie prześwituje pierwotny kolor stolika, przystępujemy do ozdabiania.

20151114_103505.jpg

W wybranych przez nas miejscach przykładamy szablon ( możemy sobie pomóc przyklejając go delikatną taśmą malarską, przylepcem;  pamiętajmy, że po oderwaniu nie może zejść z przylepcem farba) i gąbeczką – wystarczy niewielki kawałek – zamoczoną w kolorowej farbie, miziamy po szablonie.   Gąbeczkę maczamy w farbie z wyczuciem.   Delikatnie odklejamy szablon. Czekamy do wyschnięcia motywów.

Ponieważ będziemy używać naszego nowego stolika, musimy go zabezpieczyć przed wytarciem farby. Do tego celu stosujemy bezbarwny lakier . Im więcej warstw, tym trwałość lepsza. Minimum 3 warstwy. Należy pamiętać, by przed nałożeniem kolejnej warstwy lakieru, poprzednia wyschła.

Pędzle, gąbeczki myjemy pod ciepłą wodą używając np. mydła ( używam też resztek szamponu do włosów, mydła w płynie). Nie wyrzucamy, można jeszcze użyć w przyszłości. Resztki farb  także zostawiamy, przydadzą nam się jeszcze do dalszego tworzenia. Nie ma się też co martwić na zapas, że nie użyliśmy rękawic do malowania i ręce nasze są kolorowe. Farby akrylowe wodne zmywają się pod wpływem wody i mydła.

Osiągnęliśmy efekt zamierzony, duma nas rozpiera. Samodzielnie stworzyliśmy nowy mebel. Chwalimy się. Nikt i nic nie ma prawa odebrać nam radości . Mamy jedyny, niepowtarzalny, własnoręcznie wykonany stolik. 

20151114_103549.jpg

Dziękuję, że wytrwaliście. Wasza Ania.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s